Kaip koreguojamas dantų susigrūdimas?

Dantų susigrūdimu dažniausiai skundžiamasi dėl to, kad susigrūdę dantys atrodo neestetiškai. Dantų susigrūdimui koreguoti yra taikomas ne vienas būdas. Tačiau, kas dažniausiai atliekama, kai dantys susigrūdę ir norima tiesių dantų?

ORTODONTINIS GYDYMAS

Esant dantų susigrūdimui rekomenduojamas ortodontinis dantų gydymas. Atliekant ortodontinį gydymą dantys ištiesinimai naudojant breketus arba dantų tiesinimo kapas. Beje, ortodontinio gydymo metu dantys ne tik ištiesinami, bet ir koreguojamas sąkandis (jei jis yra netaisyklingas).

Ortodontinio gydymo privalumas – dantys išlieka visiškai sveiki, nekeičiama jų forma, nes breketų ar tiesinimo kapų pagalba natūralūs dantys yra ištiesinami, sukuriamas taisyklingas sąkandis. Po ortodontinio gydymo gali reikėti minimalaus dantų estetinio plombavimo (nes ištiesinus dantis, “pasimato” dantų nudilę krašteliai ir pan.).

Ortodontinio gydymo trūkumas – ilgas gydymo laikas, dažniausiai po ortodontinio gydymo reikalingas užlaikymas (retencija) įvairiais aparatais (vielutėmis, plokštelėmis, kapomis).

DANTŲ PLOMBAVIMAS

Esant nedideliam dantų susigrūdimui – dantų forma gali būti koreguojama atliekant estetinį plombavimą. Tokiu atveju, naudojant plombą, yra pakeičiama danties forma ir padėtis dantų lanke.

Plombavimo privalumas – dažniausiai procedūra atliekama per vieną vizitą,  įprastai kaina yra mažesnė nei ortodontinio gydymo ar protezavimo.

Plombavimo trūkumas – laikui bėgant plombos praranda blizgesį, gali pakeisti spalvą, plombos gali aptrupėti. Kai dantys yra  pasisukę, netaisyklingoje padėtyje – plombuojant dažnai yra pašalinami sveiki danties audiniai tam, kad būtų suformuota estetiška danties forma/pozicija. Esant netaisyklingam sąkandžiui – plombų laikomumas yra komplikuotas, jos gali dažnai skilinėti (dėl netolygiai paskirstyto krūvio dantims).  Esant dideliam dantų susigrūdimui ir norint išsaugoti sveikus dantų audinius – rekomenduojama atlikti ortodontinį gydymą (dantų tiesinimą kapomis arba breketais).

DANTŲ PROTEZAVIMAS

Nedideli dantų formos pokyčiai gali būti pasiekimi naudojant protezavimą keramikos laminatėmis. Laminatės – tai plonytės keramikos plokštelės, kurios pricementuojamos prie danties paviršiaus. Protezuojant dantis – juos reikia šlifuoti,  tada nuimami atspaudai nuo dantų lankų, o dantų technikų laboratorija pagamina keramines restauracijas, kurias prie dantų pricementuoja gydytojas.

Protezavimo keramikos laminatėmis privalumas – nekeičia spalvos, blizgesio, mažiau kaupiasi apnašas, tvirtos.

Protezavimo keramikos laminatėmis trūkumas – dantis reikia pašlifuoti (šlifavimo kiekis priklauso nuo danties pozicijos, kiek jie plombuoti ir t.t.). Laminačių kaina yra didesnė nei plombavimo. Jeigu dantys labiau pažeisti karieso ar yra didelių senų plombų, tada gali reikėti gaminti keramikos vainikėlius.

InMedica

InMedica, L.Asanavičiūtės g. 20, Vilnius

852446849