Dažniausiai užduodami klausimai apie dantų tiesinimo kapas

Kas yra dantų tiesinimo kapos?

Dantų tiesinimo kapos – tai inovatyvus būdas dantims tiesinti (alternatyva breketams). Tiesinant dantis kapomis pasitelkiamos pažangios technologijos (3D dantų skenavimas, dantų judesių planavimas skaitmeninėje erdvėje ir kt.). Dantų tiesinimo kapos yra pagamintos iš itin plonos, lengvos ir skaidrios medžiagos, todėl, kai dantys tiesinami kapomis – aplinkiniai dažniausiai jų net nepastebi.

Kaip dantų tiesinimo kapos ištiesina dantis?

Dantų tiesinimui yra pagaminamas tam tikras kapų kiekis. Vienas kapų komplektas į kitą keičiamas kas maždaug 7-14 dienų. Kiekvienoje kapoje yra užprogramuoti tam tikri dantų judesiai. Kiekviena kapa yra modifikuota tam tikroje vietoje ir neatitikimas tarp kapos paviršiaus ir danties paviršiaus sukuria reikiamą spaudimo jėgą ir taip dantis juda link suplanuoto rezultato.

Kas kiek laiko reikia lankytis pas odontologą/ortodontą, kai atliekamas dantų tiesinimas kapomis?

Lankymosi intervalą indidualiu atveju nustato gydytojas odontologas, tačiau dažniausiai kontroliniai vizitai paskiriami kas 2-3 mėnesius.

Kokias sąkandžio patologijas gali koregoti dantų tiesinimo kapos?

Dažniausiai kapomis koreguojamas:

 • Nežymaus ir vidutinio laipsnio dantų susigrūdimas;
 • Nežymaus laipsnio tarpai tarp dantų;
 • Nežymaus laipsnio dantų pasisukimai;
 • Distalinis sukandimas/Angle II klasė (nedidelio laipsnio);
 • Mezialinis sukandimas/Angle III klasė (nedidelio laipsnio);
 • Vieno danties priekinis kryžminis sąkandis;
 • Gilus sąkandis;
 • Atviras sukandimas (nedidelio laipsnio).

Tačiau kapomis galima koreguoti ir gana sudėtingo laipsnio sąkandžio patologijas, tik tam reikalingos papildomos ortodontinės priemonės (ortodontiniai mikro implantai, elastikai ir t.t.).

Kokio amžiaus žmonėms tinkamas dantų tiesinimas kapomis?

Gydymas dantų tiesinimo kapomis gali būti taikomas bet kokio amžiaus žmonėms, turintiems visus nuolatinius dantis.

Ar galima nešioti dantų tiesinimo kapas nėštumo metu?

Pradėti dantų tiesinimą kapomis nėštumo metu dažnai yra draudžiama dėl būtinybės atlikti rentgenologinius tyrimus. Tačiau, jeigu gydymas buvo pradėtas ankščiau, nėra jokių kontraindikacijų jį tęsti.

Ar skauda dantis tiesinant kapomis?

Skausmas yra gana subjektyvus dalykas ir kiekvienas žmogus į tą patį dirgiklį gali reaguoti skirtingai: vienas žmogus atsiradusį nemalonų jutimą įvardins kaip diskomfortą/spaudimą, o kitas – skausmą. Dažniausiai pacientai teigia, kad įsidėjus naują kapų rinkinį yra jaučiamas spaudimas/diskomfortas, kuris per 2-3 dienas praeina.

Kiek laiko kapos turi būti burnoje?

Kapos turėtų būti burnoje ne trumpiau kaip 22 valandas per parą (išsiimamos valgant, valantis dantis ir geriant bet kokį gėrimą, išskyrus vandenį)

Kiek laiko trunka dantų tiesinimas kapomis?

Kiekvieno paciento situacija yra individuali, todėl vienodos gydymo trukmės nėra.

 • Lengvais atvejais gydymas trunka apie 9 – 12 mėn.
 • Vidutinio sunkumo – 12 – 18 mėn.
 • Sudėtingesniais atvejais, dantų tiesinimas gali užtrukti ir 24 mėn. ar ilgiau.

Ar dantų tiesinimo kapos paveikia kalbą (ar gali atsirasti šveplavimas)?

Kai kuriems žmonėms gydymo pradžioje su kapomis burnoje gali atsirasti šveplavimas. Bet tai yra laikinas efektas, kuris įprastai praeina per 7-14 dienų.

Ar galima rūkyti su kapomis burnoje?

Nerekomenduojama rūkyti su kapomis burnoje, nes tada jos gali pigmentuotis (kapos gali tapti rusvos, nepermatomos) ir nikotinas bei kitos cigaretėse esančios cheminės medžiagos gali pakeisti tiesinimo kapos struktūrą, gali pakisti kapos elastingumas.

Ar galima gerti kavą ar arbatą su kapomis burnoje?

Ne, su kapomis burnoje nerekomenduojama gerti nei kavos, nei arbatos, nes kapos gali pigmentuotis ir/ar deformuotis veikiamos karščio. Su kapomis burnoje rekomenduojama gerti TIK negazuotą vandenį.

Ar kapos gali iškristi kalbant ar juokiantis?

Kapos priglunda ir tampriai apspaudžia Jūsų dantis, todėl jos tikrai neiškrenta kalbant, juokiantis ir pan.

Kaip pradėti dantų tiesinimą kapomis?

Užsiregistruokite konsultacijai pas dantis tiesininantį specialistą (pvz., InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius, telefonu 852446849). Konsultacijos metu gydytojas odontologas įvertins Jūsų dantų būklę, išklausys Jūsų lūkesčius. Jūs taip pat sužinosite, kiek laiko truks gydymas ir kokia bus jo kaina. Po vizto pacientas gali pagalvoti/apsispręsti, ar jam priimtinas dantų tiesinimas kapomis, ir apsisprendus – galima užsiregistruoti kitam vizitui, kurio metus surenkami ortodontiniam gydymui pradėti reikalingi duomenys (dantų skenavimas, šoninė galvos rentgenograma, dantų ir veido fotodokumentacija ir kt.)

Ar galima pamatyti kaip dantys atrodys po gydymo?

Prieš pradedant gydymą skaitmeninėje erdvėje yra sudaromas ir pacientui detaliai pristatomas 3D gydymo planas su būsimo rezultato vizualizacija. Taigi, galėsite pamatyti, kaip judės Jūsų dantys ir kaip atrodys Jūsų šypsena po gydymo.

Ar gydymas kapomis brangus?

Dantų tiesinimas kapomis dažniausiai yra brangesnis gydymo metodas negu gydymas standartiniais metaliniais breketais. Dažniausiai gydymo kaina prasideda nuo 3000 Eur (kai dantų tiesinimas atliekamas abiejuose žandikauliuose). Tačiau kaina kiekvienu atveju yra individuali t.y. priklauso nuo to, kokio sudėtingumo yra sąkandžio patologija ir t.t.

***

Pasikonsultuoti dėl dantų tiesinimo kapų pas gyd.od. Simoną Korop galite:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės)
Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

Rašykite, jei turite klausimų: simona.korop@gmail.com

InMedica

InMedica, L.Asanavičiūtės g. 20, Vilnius

852446849