Ką būtina žinoti nešiojant dantų tiesinimo kapas?

 • Disciplina. Kapas rekomenduojama nešioti 22 valandas per parą. Nuo kapų nešiojimo trukmės tiesiogiai priklauso gydymo rezultatas.
 • Kapų rinkinių keitimas. Kapų rinkinius būtina keisti kaip nurodė gydytojas (dažniausiai kas 7- 10 d.), sekti kapų eiliškumą ir jokiu būdu nepraleisti nei vieno kapų rinkinio.
 • Kapų nuėmimas ir uždėjimas. Visada nuiminėkite kapas pirmiausia nuo galinių krūminių dantų iš burnos pusės, o užsidėkite nuo priekinių dantų. Užsidedant nekąskite, nes gali lūžti. Užsidėjus kapas įsitikinkite, kad jos gerai uždėtos ir prispaustos ant dantų.
 • Dantų maudimas. Pirmą kartą užsidėjus kapas, gali būti jaučiamas nedidelis diskomfortas, tiesinami dantys gali būti skausmingi. Po kelių dienų dantys prisitaiko prie naujų kapų ir nemalonūs pojūčiai pranyksta. Jei dantis stipriai maudžia – galite išgerti vaistų nuo skausmo (pvz., paracetamolio arba ibuprofeno).
 • Higiena. Gydymo laikotarpiu svarbu laikytis kruopščios burnos ertmės higienos. Ryte ir vakare (išsiėmus kapas) dantis svarbu išsivalyti naudojant tarpdančių siūlą, dantų pastą ir dantų šepetėlį. Taip pat rekomenduojama dantis išsivalyti dantų pasta ir šepetėliu po kiekvieno valgymo ar užkandžiavimo, o jei tokios galimybės nėra, bent praskalauti burną vandeniu ar skalavimo skysčiu. Kapos, prieš jas uždedant, taip pat turi būti kruopščiai išvalytos.
 • Mityba. Kadangi kapas valgant būtina nusiimti, mitybos įpročiai gali išlikti beveik nepakitę. Tačiau gydymo laikotarpiu patartina vengti ypač didelę pigmentaciją turinčių produktų (mėlynių, vyšnių, raudono vyno ir kt.). Po šių produktų, net ir išsivalius dantis, kapos gali pakeisti spalvą. Su kapomis burnoje negalima kramtyti jokių maisto produktų, taip pat negalima kramtyti ir gumos.
 • Gėrimai. Galima gerti tik vėsų vandenį, karšti gėrimai gali išprovokuoti kapų formos pokyčius, o pigmentuoti gėrimai gali daryti įtaką kapų skaidrumo praradimu.
 • Rūkymas. Rūkymas gali daryti įtakos kapų spalvos, elastingumo pokyčiams, todėl rūkyti su kapomis negalima.
 • Dantų plombavimas kapų nešiojimo metu. Nešiojant kapas dantų plombavimas nėra rekomenduojamas, nes po plombavimo kapos gali nebetikti. Jei ši procedūra yra neišvengiama, reiktų pasikonsultuoti su gydytoju, kuris atlieka dantų tiesinimą kapomis.
 • Profesionali burnos ertmės higiena. Gydymo metu atliekant profesionalią burnos higieną informuokite specialistą, kad gydotės tiesinančių kapų sistema, kad higienos metu nebūtų pažeistos plombos (attachment’ai), esančios ant dantų.
 • Kai kurių kapų kraštai dėl gamybos proceso gali būti šiurkštūs – tokiu atveju naudokite ortodontinį vašką arba padilinkite kapos kraštą su minkšta dilde.
 • Kapų laikymas. Nedėkite kapų į kišenę ar ant stalo (gali lengvai pasimesti ar sulūžti). Laikykite specialioje dėžutėje, saugokite nuo naminių gyvūnų.
 • Senos kapos. Senas kapas rekomenduojam dėti į maišelį (užrašykite įdėjimo datą) ir atsinešti į artimiausią vizitą pas gydantį gydytoją.

***

Pasikonsultuoti dėl dantų tiesinimo kapų pas gyd.od. Simoną Korop galite:

InMedica, L. Asanavičiūtės g. 20, Vilnius (Karoliniškės) Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849

 

Rašykite, jei turite klausimų: simona.korop@gmail.com  

InMedica

InMedica, L.Asanavičiūtės g. 20, Vilnius

852446849