Dantų tiesinimas kapomis ar plokštele: kas geriau?

Dantis ištiesinti galima įvairiais metodais, tačiau kartais kyla klausimas, kuris metodas efektyvesnis – dantų tiesinimas kapomis ar plokštele? Pavyzdžiui, tiek tiesinimo kapos, tiek plokštelės yra išimami otodontiniai aparatai, tačiau jų kaina ženkliai skiriasi (kapos yra brangesnės). Kodėl taip yra?

DANTŲ TIESINIMO KAPOS. Ortodontinės kapos – tai iš plono skaidraus medicininio plastiko pagamintos “plokštelės”, kurios tampriai apspaudžia dantis. Kapos yra keičiamos į vis naujas kas maždaug 7-14 dienų. Jas keisti reikia todėl, nes kiekvienoje kapoje yra užprogramuotas tam tikras danties judesys. Tai yra – kapa yra šiek tiek kitokia toje vietoje, kurioje dantis yra netaisyklingoje padėtyje. Šis neatitikimas tarp kapos paviršiaus ir danties paviršiaus sukuria reikiamą spaudimo jėgą ir taip dantis juda link suplanuoto rezultato.

Kapos veikia kiekvieną dantį individualiai t.y. gydymo laikotarpiu netaisyklingoje padėtyje esantys dantys yra judinami suplanuoto tikslo link. Šis dantų tiesinimo metodas yra labai efektyvus. Kapomis dantys gali būti tiesinami tiek vaikams, tiek suaugusiems.

ORTODONTINĖ PLOKŠTELĖ – tai ortodontinis aparatas, kuris yra sudarytas iš plastikinio pagrindo ir papildomų elementų, padedančių ją fiksuoti. Plokštelė yra fiksuojama specialiais kabliukais, turinčiais papildomus elementus ir gebančiais sukurti ortodontinius judesius. Dažniausiai gydymas  išimamomis dantų plokštelėmis taikomas  žandikaulių (ypatingai viršutinio žandikaulio) plėtimui, nuolatinių dantų vietos formavimui bei paskutinei ortodontijos stadijai – retencijai (kai dantis siekiama išlaikyti naujoje padėtyje). Tačiau plokštelės elementai dažniausiai neveikia kiekvieno danties pozicijos individualiai, nes ji labiau skirta sukurti vietą dantims, o ne individualiai kiekvieną dantį pastumti, pasukti ir pan. (ką puikiai atlieka kapos). Beje, plokštelės dažniausiai yra naudojamos 8-13 metų vaikams.

Kok būdas geresnis: dantų tiesinimas kapomis ar plokštele?

Vieno atsakymo nėra, nes viskas priklauso nuo individualios situacijos ir kokio konkrečiai ortodontinio gydymo reikia.

Gana dažnai yra daroma taip: iš pradžių (vaikui) su plokštele išplečiamas viršutinis žandikaulis (sukuriama vieta dantims) ir kito ortodontinio gydymo etapo metu – dantys individualiai “sustatomi” į taisyklingą vietą atliekant dantų tiesinimą kapomis.

Koks būdas labiausiai tinkamas Jums (ar Jūsų vaikui) – informuos gydytojas odontologas/ortodontas.

InMedica

InMedica, L.Asanavičiūtės g. 20, Vilnius

852446849