Tarpai tarp dantų: kokie galimi “uždarymo” būdai?

Tarpais tarp dantų dažniausiai skundžiamasi dėl to, kad jie atrodo neestetiškai. Kai kuriais atvejais, jeigu tarpai dideli – gali būti šveplavimas, sunkesnis kramtymas. Reikia žinoti, kad vaikystėje, iki išdygstant nuolatiniam iltiniams dantims (maždaug iki 12-13 metų) – esantys tarpai yra normalus reiškinys ir jie dažniausiai sumažėja/išnyksta po iltinių dantų išdygimo. Tačiau suaugusiam tarpai tarp dantų jau neišnyks ir yra tam tikri būdai, kurie taikomi tarpams “uždaryti”.

ORTODONTINIS GYDYMAS

Atliekant ortodontinį gydymą naudojami breketai arba dantų tiesinimo kapos, kurios ištiesina dantų lankus ir panaikina tarpus.  Atliekant ortodontinį gydymą ne tik uždaromi tarpai, bet ir koreguojamas sąkandis, netaisyklinga dantų padėtis (pasisukimai ir pan.).

Ortodontinio gydymo privalumasdantys išlieka visiškai sveiki, nekeičiama jų forma, sukuriamas taisyklingas sąkandis.

Ortodontinio gydymo trūkumas – ilgas gydymo laikas, dažniausiai reikalingas užlaikymas (retencija) įvairiais aparatais (vielutėmis, plokštelėmis, kapomis) po gydymo.

DANTŲ PLOMBAVIMAS

Tarpai tarp dantų gali būti uždaromi atliekant plombavimą.Plombuojant dantys yra praplatinami ir taip panaikinami tarpai. Ypač geras šis tarpų “uždarymo” metodas, jei dantys yra smulkūs.

Plombavimo privalumas – tarpai gali būti uždaromi uždaromas per vieną vizitą,  dažniausiai mažesnė kaina nei ortodontinio gydymo ar protezavimo.

Plombavimo trūkumas – laikui bėgant plombos praranda blizgesį, gali pakeisti spalvą, aptrupėti. Jei dantys yra pasisukę, netaisyklingoje padėtyje – plombuojant gali būti pašalinami sveiki danties audiniai tam, kad būtų suformuota estetiška danties forma/pozicija. Atliekant plombavimą dantys yra praplatinami, todėl, jeigu tarpai tarp dantų yra dideli – atstatomi dantys gali atrodyti labai platūs, neestetiški (tokiu atveju, geriau rinktis ortodontinį gydymą).

DANTŲ PROTEZAVIMAS

Tarpai tarp dantų gali būti uždaromi atliekant protezavimą keramikos laminatėmis. Laminatės – tai plonytės keramikos plokštelės, kurios pricementuojamos prie danties paviršiaus. Protezuojant dantis – dažniausiai juos reikia šlifuoti (kartais labai minimaliai),  tada nuimami atspaudai nuo dantų lankų, o dantų technikų laboratorija pagamina keramines restauracijas, kurias prie dantų pricementuoja gydytojas.

Protezavimo keramikos laminatėmis privalumas – nekeičia spalvos, blizgesio, mažiau kaupiasi apnašas, tvirtos.

Protezavimo keramikos laminatėmis trūkumas – dantis reikia pašlifuoti (šlifavimo kiekis priklauso nuo danties pozicijos, kiek jie plombuoti ir t.t.). Laminačių yra didesnė kaina nei plombavimo. Jeigu dantys labiau pažeisti karieso ar yra didelių senų plombų, tada gali reikėti gaminti keramikos vainikėlius. Atliekant protezavimą dantys yra praplatinami, todėl, jeigu tarpai tarp dantų yra dideli – suprotezuoti dantys gali atrodyti platūs, neestetiški. Tokiu atveju geriau rinktis ortodontinį gydymą.

InMedica

InMedica, L.Asanavičiūtės g. 20, Vilnius

852446849