Diastema – tarpas tarp centrinių kandžių. Atsiradimo priežastys, gydymas

Diastema yra vadinamas tarpas tarp viršutinio (arba apatinio) žandikaulio centrinių kandžių.

Kodėl kai kurie žmonės turi diastemą?

Diastemos atsiradimo priežasčių gali būti įvairių. Pagrindinės priežastys:

  • Genetika: dantų formos ir dydžio anomalijos (t.y. dantys yra maži ir siauri, o žandikaulis platus, todėl susidaro tarpas).
  • Dantų skaičiaus anomalijos (t.y., kai yra neišdygę arba iškritę šalia centrinių kandžių esantys dantys: antrieji kandžiai, iltys).
  • Liežuvio funkcijos sutrikimas (t.y., kai liežuvis stumia priekinius dantis arba kai liežuvis yra nuolat laikomas tarp viršutinių ir apatinių priekinių dantų).
  • Žalingi įpročiai – piršto čiulpimas, apatinės lūpos, įvairių daiktų laikymas tarp priekinių dantų skatina tarpų tarp dantų susidarymą.
  • Diastemos priežastimi gali būti žemai arba aukštai prisitvirtinęs viršutinės lūpos pasaitėlis.
  • Viršutinių kandžių taisyklingam kontaktui gali trukdyti jų šaknų srityje esantys svetimkūniai: cistos, augliai, virškomplektiniai neišdygę dantys ir pan.
  • Vaikystėje diastema  dažniausiai yra fiziologinė (normalus reiškinys). Tarpas centrinių kandžių dažniausiai yra laikinai ir gali būti tol, kol nėra nuolatinių iltinių dantų. Jiems išdygus centriniai kandžiai pastumiami vienas kito link, ir tarpas užsidaro (maždaug 12-13 metais).

Koks yra diastemos gydymas (kaip tarpas uždaromas)?

Diastemos gydymas priklauso nuo to, kokia yra jos atsiradimo priežastis, kokia yra dantų forma, ar yra stebima sąkandžio patologija ir t.t.

Dažniausiai naudojami būdai diastemos uždarymui:

  • Ortodontinis gydymas. Tarpas tarp dantų gali būti uždaromas naudojant dantų tiesinimo kapas arba breketus. Atliekant ortodontinį gydymą ne tik uždaromi tarpai, bet ir koreguojamas sąkandis, netaisyklinga dantų padėtis (pasisukimai ir pan.). Ortodontinio gydymo privalumas – dantys išlieka visiškai sveiki, nekeičiama jų forma, sukuriamas taisyklingas sąkandis.
  • Jei dantys smulkūs/maži – atliekamas estetinis plombavimas ar protezavimas. Reikia turėti omeny, kad atliekant plombavimą ar protezavimą – dantys yra praplatinami, todėl, jeigu tarpas tarp dantų yra didelis – atstatomi dantys gali atrodyti labai platūs, neestetiški (tokiu atveju, geriau rinktis ortodontinį gydymą).
www.dantistai.lt

OrtoKapos, 2024