Pabaigus ortodontinį gydymą – prasideda kitas etapas – retencinis periodas. Šio periodo tikslas – išsaugoti dantų estetinį ir funkcinį rezultatą, t.y. išlaikyti dantų padėtį.
Kodėl reikalinga retencinė vielutė po ortodontinio gydymo?
Dantys turi polinkį grįžti į pradinę padėtį, kuri buvo prieš ortodontinį gydymą. Tai vyksta dėl periodonto, dantenų, sąkandžio veiksnių, minkštųjų audinių spaudimo ir su augimu susijusių pokyčių. Tačiau svarbu žinoti, kad dantys juda visą gyvenimą, todėl ir retencinis periodas dažniausiai trunka neribotą laiką (gali trukti ir visą gyvenimą).
Ar dantų padėčiai stabilizuoti pakanka tik retencinės vielutės?
Viskas priklauso nuo individualios situacijos, tačiau tam tikrais atvejais vien retencinės vielutės nepakanka, papildomai rekomenduojama naktimis nešioti retencinę kapą ar plokštelę.
Ar retencinė vielutė gali lūžti?
Taip, yra nustatyta, kad per trejus metus vidutiniškai lūžta 29 % uždėtų retencinių vielučių. Lūžus vielutei, labai svarbu ją pakeisti į naują, nes esant deformuotam reteineriui – atsiranda tikimybė, kad dantys grįš į pradinę ar bet kokią kitą nepalankią padėtį.
Svarbu, kad retencinės vieultės būklė būtų vertinama kas 6-12 mėnesių. Įprastai tai atliekama, kai atvykstama atlikti profesionalios burnos higienos ar kito odontologinio vizito metu. Tiesiog paklauskite burnos higienisto ar odontologo, kokia reteinerio būklė: ar nėra įtrūkimų, lūžių, atsiklijavimų ir pan.
Kokia yra dantų priežiūra, kai yra užklijuota retencinė vielutė?
- Valykite dantis 2 kartus per dieną.
- Vieną kartą per dieną valykite tarpdančius: tarpdančių siūlu ar tarpdančių šepetėliais.
- Atlikite profesionalią burnos higieną kas 6-12 mėn.
VALYMAS APIE VIELUTĘ:
- Dantis vielutės zonoje rekomenduojama valyti su vieno danties šepetėliu bei tarpdančių siūlu ar tarpdančių šepetėliu. Patogiausia tarpdančius vielutės zonoje išvalyti naudojant mažo dydžio tarpdančių šepetėlius ar tarpdančių siūlą pakietintu galiuku (pvz., Oral-B Superfloss)
Ar galima valgyti kietą maistą, kai uždėta retencinė vielutė?
Pasistenkite nekąsti kieto maisto toje vietoje, kurioje yra fiksuotas reteineris. Kietas maistas gali deformuoti/pažeisti reteinerį ar net įtakoti jo lūžį.
***
Galvojate apie naują reteinerį, ar kilo klausimų – kreipkitės į gyd.od. Simoną Korop:
Registratūros telefonas: (8-5) 244 6849
arba
InMedica, Antakalnio g. 48A, Vilnius
Telefonas registracijai: (8-5) 219 9927
arba
registruotis galite internetu paspaudę šią nuorodą.