Ką reikia žinoti nešiojantiems kapas

Kapų nešiojimas

Siekiant gerų rezultatų, labai svarbu kapas nešioti bent 22 valandas per parą. Tik taip galima užtikrinti gydymo efektyvumą. Kapas išsiimti rekomenduojamas TIK valgant, valantis dantis ar geriant įvairius gėrimus, išskytus šaltą vandenį.

Išsiėmus kapas, jas laikykite specialiai tam skirtoje dėžutėje

Nedėkite kapų į kišenę, ant salo, nevyniokite į servetėlę, kadangi tokiu būdu jos gali lengvai pasimesti ar sulūžti.

Kapų rinkinių keitimas

Kapų rinkinius būtina keisti kaip nurodė gydytojas (dažniausiai kas 7 dienas), sekti kapų eiliškumą ir jokiu būdu nepraleisti nei vieno kapų rinkinio.

  • Jei kapas nešiojate 1 savaitę ir vis dar jaučiate spaudimą, tada pavėlinkite pakeitimą į naujų kapų rinkinį iki tada, kada spaudimo nebejausite.
  • Jei kažkurią dieną tiesinimo kapas nešiojote trumpiau nei 20 valandų per parą, tada kapas nešiokite viena diena ilgiau nei suplanuota (keiskite į naujas 1 diena vėliau, nei rekomenduota).

Naują kapų rinkinį dėkitės prieš naktį

Uždėjus naujas kapas, rekomenduojama jų nenuimti 6-7 valandas, todėl geriausia, kad naujas kapų rinkinys būtų uždedamas prieš miegą.

Kapų užsidėjimas ir nusiėmimas

Užsidėti kapas pradėkite nuo priekinų dantų, užsidedant kapas – nekąskite.

Nuimdami kapas, pradėkite tai daryti nuo krūminių dantų. Užsidėjus kapas labai svarbu įsitikinti, kad jos pakankamai gerai prigludo prie dantų paviršių. Užsidėjus kapas, neturi likti tarpelio tarp danties ir kapos. Prispauskite pirštais kramtomuosius dantų paviršius, arba tam galite naudoti silikoninius kramtukus.

Panaudotas kapas privaloma išsaugoti

Rekomenduojama panaudotas kapas dėti į joms skirtą maišelį ir kito vizito metu atsinešti visą kapų rinkinį su savimi.

Mityba

Kadangi kapas valgant būtina nusiimti, mitybos įpročiai gali išlikti beveik nepakitę. Tačiau gydymo laikotarpiu patartina vengti ypač didelę pigmentaciją turinčių produktų (mėlynių, vyšnių, raudono vyno ir kt.). Po šių produktų, net ir išsivalius dantis, kapos gali pakeisti spalvą. Po valgių ir užkandžiavimų kapas reikia nuplauti po vėsiu tekančiu vandeniu, taip pat išplauti ir kapų dėžutę. Su kapomis burnoje negalima kramtyti jokių maisto produktų, taip pat negalima kramtyti ir gumos.

Gėrimai

Galima gerti tik vėsų vandenį, karšti gėrimai gali išprovokuoti kapų formos pokyčius, o pigmentuoti gėrimai gali daryti įtaką kapų skaidrumo praradimui.

Rūkymas

Rūkymas gali daryti įtakos kapų spalvos, elastingumo pokyčiams, todėl rūkyti su kapomis negalima.

PRIEŽIŪRA

Kapų priežiūra

  • Kapas kasdien rekomenduojama išsivalyti naudojant minkštą dantų šepetėlį ir bespalvį skystą muilą arba švelnią dantų pastą, neturinčią abrazyvių dalelių (aliuminio oksido, kalcio karbonato, kalcio fosfato), kurios dažnai būna balinamųjų kapų sudėtyje. Rekomenduojama, kad kapomas naudotumėte atskirą  (nei kad dantims naudojate) dantų šepetėlį.
  • Tuomet gerai nuskalaukite po vėsiu tekančiu vandeniu. Jokiu būdu kapų plovimui negalima naudoti karšto vandens, nes tai gali deformuoti kapas. 
  • Kapų valymui galima naudoti ir specialius dezinfekcinius tirpalus (pvz., galite naudoti Corega Bio Formula dezinfekcines tabletes: ištirpinkite 1 tabletę drungname vandenyje, 3 min pamirkykite kapas, nuvalykite su mikštu šepetėliu ir gerai nuskalaukite).

Asmeninė burnos ertmės higiena

Gydymo laikotarpiu svarbu laikytis kruopščios burnos ertmės higienos.

Išsiėmus kapas, rytais ir vakarais, dantys turi būti valomi naudojant tarpdančių siūlą, dantų pastą (rekomenduojama su fluoru) bei dantų šepetėlį. Ant švarių dantų dedamos tik švarios kapos, tad jos turi būti taip pat kruopščiai išvalytos. Po valgių ar užkandžiavimų patartina dantis išsivalyti dantų pasta ir šepetėliu. Jei tokios galimybės nėra, tuomet galima dantis praskalauti vandeniu ar skalavimo skysčiu.

Dantų plombavimas kapų nešiojimo metu

Nešiojant kapas dantų plombavimas nėra rekomenduojamas, nes po plombavimo kapos gali nebetikti. Jei ši procedūra yra neišvengiama, reiktų pasikonsultuoti su gydytoju, kuris atlieka dantų tiesinimą kapomis.

Profesionali burnos ertmės higiena

Gydymo metu atliekant profesionalią burnos higieną informuokite specialistą, kad gydotės tiesinančių kapų sistema, kad higienos metu nebūtų pažeistos sagutės (attachment’ai), esančios ant dantų. 

PAPILDOMOS TIESINIMO KAPOS

  • Dažniausiai gydymas kapomis yra atliekamas etapais. Po pirmo etapo sąkandis dažniausiai būna koreguotas tik dalinai. Tam, kad būtų pasiektas suplanuotas gydymo rezultatas – reikalingas kitas etapas, tai yra pakartotinis dantų skenavimas ir naujų kapų rinkinių užsakymas Po skenavimo kapos pagaminamos ir perduodamos pacienui po maždaug 4 savaičių. 
  • Dantų tiesinimo kapomis metu gali būti atliekami 2-3 (ir daugiau) pakartotinių skenavimų ir papildomų kapų rinkinių užsakymų
www.dantistai.lt

OrtoKapos, 2024